۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱
کد خبر: ۷۵۵۵۴۰

ایجاد یک میلیون شغل در سال؛ وعده‌ای که محقق شد

ایجاد یک میلیون  شغل در سال؛ وعده‌ای که محقق شد
یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی جدید بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به تشریح اقدامات دولت در این حوزه پرداخته که گویای تحقق این وعده است.
ایجاد فرصت شغلی جدید در پیشرفت اقتصاد کشور نقش به سزایی دارد، چرا که در حوزه‌های مختلف باعث افزایش تولید و کیفیت و سبب امنیت اقتصادی فرد، خانواده و در نهایت رونق اقتصادی کشور می‌شود.
 
یکی از وعده‌های آیت‌الله رئیسی پیش از تشکیل دولت، ایجاد چهار میلیون فرصت شغلی جدید در چهار سال ریاست‌جمهوری بود که تأکید وی بر اولویت فارغ‌التحصیلان آموزش عالی، افراد کم درآمد به ویژه زنان سرپرست خانوار و همچنین مرزنشینان بود.
 
در راستای تحقق وعده ایجاد چهار میلیون فرصت شغلی در دولت سیزدهم، طرح زیست‌بوم ملی اشتغال در این دولت با حضور رئیس‌جمهور در آبان‌ماه سال 1400رونمایی شد.از دیگر اقدامات مهم دولت سیزدهم در اشتغالزایی، ایجاد سامانه رصد و پایش اشتغال در کشور بود، هر نوع خدماتی از جمله صدور مجوز، تسهیلات، مشاوره و سایر موارد به متقاضیان که در این سامانه توسط دستگاه‌ها ارائه می‌شود، ثبت و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
 
همچنین مؤسسه پژوهشی تأمین اجتماعی نیز اعلام کرده حدود یک میلیون و 700هزار فرصت شغلی جدید در دولت سیزدهم در کشور ایجاد شده است.
 
سامانه رصد ثبت اشتغال یکی از راه‌کار‌هایی است که دولت برای ساماندهی اشتغال ایجاد کرده و افراد جویای کار می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه، درخواست خود را برای دریافت شغل مناسب اعلام کنند.
 
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس گفته بود، احیای واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل هم پنجمین اقدام مهم دولت بود که بطور مستقیم بر روی رشد تولید اثر داشت.
 
وی تأکید کرده بود که در ۲ سال گذشته با احیای ۸۴۰۰ واحد راکد و نیمه‌فعال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و معدنی، ۱۹۵ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم جدید ایجاد و از طرفی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های مردمی نیز در خدمت پروژه‌های احیا قرار گرفت.
 
در این راستا، تاکنون بیش از هزار احیاگر مردمی برای احیای واحدهای اقتصادی آموزش دیدهاند تا از مشارکت نیروهای مردمی برای احیای واحدهای اقتصادی و جهش تولید در کشور استفاده شود. این احیاگران متشکل از شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره مدیریت، سرمایه‌گذاری و نیروهای مردمی و جهادی هستند.
 
حالا، سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل سالانه، اظهار کرد: خوشبختانه وعده دولت در حوزه اشتغال در خصوص ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی محقق شد و بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است.
 
وی افزود: در سال 1402 نسبت به سال 1401، 9 دهم درصد، نزدیک به یک درصد نرخ بیکاری کاهش یافته است، افزایش 4 دهم درصدی نرخ مشارکت اقتصادی را داشتیم، یعنی علی‌رغم اینکه 4 دهم درصد نرخ مشارکت اقتصادی افزایش یافته، حدود یک درصد نرخ بیکاری کاهش یافته است، یعنی به 8 و یک دهم درصد رسیده است که در طول چند دهه اخیر بی سابقه است.
 
وی وضعیت نرخ بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان را نیز مثبت ارزیابی کرد و گفت: کاهش نرخ بیکاری جوانان، زنان و فارغ‌التحصیلان را نیز داشته‌ایم، همچنین اشتغال ناقص نیز یک و سه دهم درصد کاهش یافته است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تأکید کرد: خالص اشتغال ایجادی که حسب گزارش مراکز آماری رسمی به ما ابلاغ شده است، 775 هزار نفر بوده است.مرتضوی اضافه کرد: به عنوان مثال اگر 400 هزار نفر در کلیه مراکز عمومی و اختصاصی و دولتی، بازنشسته داشته باشیم، این به علاوه 775 هزار نفر است، یعنی ما باید 775 هزار نفر به علاوه 400 هزار نفر کسانی که مشمول بازنشستگی و یا بیمه بیکاری شده‌اند را نیز محاسبه کنیم.
 
وی با تأکید بر اینکه راه‌اندازی سامانه جست‌وجوی شغل با قوت و قدرت پیش می‌رود، ادامه داد: 300 هزار متقاضی و کارجو در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و به علاوه آن 310 هزار نفر کارگر هم ثبت‌نام کرده‌اند.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به صدور بیش از 180 هزار مجوز مشاغل خانگی و پرداخت بیش از 36 هزار میلیارد ریال تسهیلات و نیز برپایی 359 بازارچه مشاغل خانگی در سطح کشور در دولت سیزدهم اشاره و تصریح کرد: ثبت بیش از یک میلیون و 270 هزار شغل جدید در سامانه از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در راستای تحقق ایجاد شغل است.
 
مرتضوی در پایان خاطرنشان کرد: حسب گزارش سازمان تأمین اجتماعی، در این سازمان در سال 1401، بالغ بر یک میلیون و 500 هزار نفر بیمه شده جدید ثبت شده است.
منبع: فارس
ارسال نظرات