۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۵
کد خبر: ۷۵۷۱۳۶
نماینده ولی فقیه در اصفهان:

عملیات وعده صادق سبب سربلندی ایران و مسلمانان شد

عملیات وعده صادق سبب سربلندی ایران و مسلمانان شد
اصفهان ـ آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به اثر خون شهید و تاثیر رشادت جوانان کشور در طول دوران دفاع مقدس در عقب نشاندن دشمن، گفت: عملیات وعده صادق سبب سربلندی ایران و مسلمانان شد.

به گزارش خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان اصهفان، در درس اخلاق در جمع طلاب علوم دینی ضمن تعریف خُلق خوش و انسان خوش اخلاق، گفت: گاهی برخی فردی که مزاح می کند را خوش اخلاق می دانند در حالی که این گونه نیست و خُلق دربرابر خَلق است، یعنی همان گونه که خَلق داریم و فردی که زیبا باشد را خوش خَلق می گوییم و خلقت آن را خوب می دانیم، در مقابل خُلق زیبا نیز به معنای آن است که فرد باطن خوبی دارد.

وی در ادامه افزود: در این معنا یعنی باطن فرد میزان است و اگر باطن فرد درست باشد یعنی متکبر، حسود و یا دل بسته به دنیا نیست و این است که خداوند متعال درباره پیامبر اکرم(ص) می فرماید "وَإِنَّكَ لَعَلَىٰ خُلُقٍ عَظِيمٖ"، یعنی پیامبر(ص) خلق بالایی دارد و هیچ بداخلاقی در وجود ایشان نیست.

امام جمعه اصفهان عنوان کرد: از نظر اسلام خوش خُلق یعنی خلقت درونی در مقابل خَلق که خلقت برونی است و زمانی که انسان صفات بد را کنار بگذارد به همان میزان صفات خوب به دست می آورد و اگر فردی بدخُلق باشد، می تواند خوش خُلق شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان نظر علمای اخلاق در خصوص دشواری تغییر خلقیات ناپسند، تصریح کرد: فردی که باطن بد دارد نمی شود این باطن را تغییر داد، به عنوان مثال درباره حسود نمی توان کاری انجام داد و البته ممکن است این صفت ریشه کن نشود اما انسان می تواند به حسادت خود توجه نکند.

آیت الله طباطبایی نژاد حسادت را بر خلاف غبطه صفتی خطرناک عنوان کرد و ادامه داد: در حسادت فرد حسود می خواهد به فرد بهتر از خود ضربه وارد کند و زمانی که فرد حسود بخواهد حسادت خود را به کار گیرد بسیار خطرناک است و اگر انسان بخواهد بر خلاف مسیر دین حرکت کند دست به کارهای خطرناکی می زند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اسراییل را نمونه بارز این صفات ناپسند دانست و اظهار کرد: درست همانند اسراییل که تصور می کنند اگر چند خانه را تخریب کند و کودکان را بکشد پیروز است در حالی که این گونه نیست و هر کودکی که کشته شود همانند بمبی بر سر اسراییل است، زیرا مردم دنیا فهم دارند و متوجه می شوند که رژیم صهیونیستی بویی از انسانیت نبرده و این به ضرر اسراییل است و گاهی حسادت این گونه عمل می کند و فهم و شعور انسان را تغییر می دهد.

مدیر حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی زمانی که می خواهد تظاهرات و اعتراضاتی که در دنیا علیه آنها شده است را توجیه کند می گوید اعتراض کنندگان یهودی ستیز هستند، در حالی که هیچ فردی بیشتر از نتانیاهو یهودی ستیزی نکرده است و رژیم صهیونیستی پیرو دین یهود نیست.

آیت الله طباطبایی نژاد تصریح کرد: آن امری که انسان را راهنمایی می کند اعتقاد به خداوند است و زمانی که این اعتقاد وجود داشته باشد به انسان نور می دهد "يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجعَل لَكُم فُرقانًا" فرقان یعنی نوری به انسان داده می شود که بین حق و باطل فرق می گذارد.

وی در ادامه عنوان کرد: بسیار باید در مسیر رسیدن به قله حقیقت مراقب بود، لذا رفیق درس خوان و متدین بگیرید، چرا که بسیاری از کجروی ها به دلیل وجود رفیق بد است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خاطرنشان کرد: انسان باید بسیار مراقب باشد، زیرا شیاطین انس و جن وجود دارند و برای همه پیامبران نیز چنین بوده است و آنها همواره دشمن داشته اند و اکنون نیز همین گونه است.

وی عالم خلقت را دارای دو خط انبیا و طاغوت توصیف کرد و گفت: اگر انسان ذره ای از خط انبیا خارج شود در خط طاغوت قرار می گیرد و بر اساس آیات قرآن کریم باید دانست شیاطین به یکدیگر الهام می کنند و درباره نحوه انحراف انسان مشورت می کنند و خداوند نیز این مسائل را برای انسان قرار داده و شیطان را خلق کرده تا انسان ها را امتحان نماید.

مدیر حوزه علمیه اصفهان ضمن تقبیح پیروی برخی از کشورهای اسلامی از استکبار جهانی این مسئله را بیانگر ضعف ایمان و مقهور شدن این کشورها در برابر شیطان عنوان کرد و ادامه داد: برخی از کشورهای اسلامی به اسم مسلمان هستند و بر اساس آیه 50 سوره مائده که در آن خداوند متعال می فرماید با دشمنان خدا نباشید و یهود و نصاری را بزرگ و ولیّ و کدخدای خود ندانید، زیرا دست آنها در دست یکدیگر است و درصدد از بین بردن مسلمانان هستند و تا قیامت به نفع مسلمانان کار نخواهند کرد و هیچ گاه از مسلمین راضی نمی شوند مگر آن که مسلمانان تابع آنها شوند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اثر خون شهید و تاثیر رشادت جوانان کشور در طول دوران دفاع مقدس در عقب نشاندن دشمن گفت: قرآن کریم می فرماید "تُرۡهِبُونَ بِهِۦ عَدُوَّ ٱللَّهِ وَعَدُوَّكُمۡ" یعنی آنچنان آماده باشید که دشمن خدا بترسد و به گونه ای به دشمن سیلی بزنید که جرأت درگیر شدن نداشته باشد، هم چنان که در عملیات وعده صادق شاهد این مسئله بودیم که سبب سربلندی ایران و مسلمانان شد و این اثر زنده بودن خون شهدا است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این که انسان عده ای را به سمت دین خدا هدایت کند نیز همانند شهادت است و این برای انسان باقی می ماند و اصل کار ما نیز تبلیغ دین است و طلاب جوان از همان ابتدای ورود به حوزه باید نسبت به حفظ قرآن کریم و روایات اهتمام داشته باشند، زیرا اصل کار ما هدایتگری است./1304/

متین فیروزآبادی
ارسال نظرات