۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
کد خبر: ۶۳۵۲۱۸
پ
کارشناسان و رسانه های کشورهای جهان در ادامه واکنش‌ها به حمله تهران به عین‌الاسد اعلام کردند که ایران با موشک‌باران پایگاه‌های آمریکایی، غرور و ابهت آمریکا را در هم شکست.

به گزارش خبرگزاري رسا، حمله مقتدرانه و موشک‌باران ایران علیه مواضع رژیم متجاوز آمریکا در عین‌الاسد، همچنان با واکنش‌های وسیعی روبرو است. در ادامه این واکنش‌ها، «ترکی الحسن» کارشناس نظامی و سرتیپ بازنشسته ارتش سوریه در گفت‌وگو با تسنیم گفت: «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا در سطح داخل و خارج در تنگنا و بن‌بست قرار گرفته است، زیرا نتوانست به حمله موشکی ایران پاسخ دهد و نشان داد که ببر کاغذی بیش نیست. سرتیپ بازنشسته ارتش سوری افزود: ایران اعلام کرده که پس از این حمله به کمتر از خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از تمام منطقه رضایت نخواهد داد. وی درباره ارزیابی خود از نتایج و پیامدهای پاسخ ایران به ترور شهید سلیمانی توسط آمریکا و پیامدهای این پاسخ در روزهای آینده اظهار داشت: معتقدم پاسخ ایران با نتایجی که داشت غافلگیرکننده بود، ولی از نظر اصولی غافلگیرکننده نبود، زیرا ایران وعده انجام آن را داده بود. 

ترکی الحسن خاطر نشان کرد: آنچه غافلگیرکننده بود، قدرت ایران برای پاسخگویی به این شیوه و شلیک ده‌ها موشکی بود که دو پایگاه اصلی یعنی عین‌الاسد و پایگاه موجود در اربیل را هدف قرار داد. وی افزود: ارزیابی من این است که این حمله، عملا به معنای پسرفت و افول نقش آمریکا در منطقه است و به مثابه سنگ بنای اول در پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه است و دولت ایران اعلام کرد که پس از این حمله، به کمتر از خروج نظامیان اشغالگر آمریکا از منطقه رضایت نخواهد داد که عراق و سوریه و دیگر مناطق و کشورها را شامل می‌شود.

«شیخ نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان هم تأکید کرد که ایران با موشک‌باران پایگاه‌های آمریکایی تکبر آمریکایی‌ها را شکست، هیبت آنها را نابود و ثابت کرد که در سطح مقابله با آمریکا است. شیخ قاووق اظهار داشت که خون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، پایان حضور آمریکا را در منطقه امضا کرد و آمریکا دیگر آینده‌ای در خاورمیانه ندارد. عضو شورای مرکزی حزب‌الله تصریح کرد که پاسخ به آمریکایی‌ها که در عین‌الاسد آغاز شد، جز با اخراج آمریکایی‌ها از عراق و منطقه پایان نمی‌پذیرد.

 اعطای بالاترین مدال افتخار به حاج قاسم از سوی بشار اسد
«عماد خمیس» نخست‌وزیر سوریه روز گذشته در دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری، از اعطای بالاترین نشان و مدال افتخار به مقام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوی بشاراسد رییس‌جمهور سوریه خبر داد و گفت: اعطای این نشان حاکی از محبت فراوان رییس‌جمهور سوریه نسبت به سردار سلیمانی و برادران خود در جمهوری اسلامی ایران است.

 تجهیزات آمریکایی به کل منهدم شدند
تلویزیون دانمارک هم با یک افسر دانمارکی که در زمره نیرو‌های مستقر در کنار نیرو‌های آمریکایی پایگاه عین‌الاسد بود درباره انتقام موشکی ایران گفت‌وگو کرد. نیرو‌های دانمارکی به همراه سایر نیرو‌های اروپایی روز بعد از حمله ایران مستقیما به سمت کویت عقب‌نشینی کردند. افسر دانمارکی در پاسخ به این سوال که دقیقا چه اتفاقی افتاد، جواب داد: به دنبال حمله، ما فورا به پناهگاه‌های امن و مستحکم زیرزمینی پناه بردیم و با ترس و وحشت منتظر بودیم تا این که صاعقه‌ای از آسمان نازل شد و خاک زیادی داخل پناهگاه ما ریخت تا جایی که نزدیک بود خفه شویم.

همان موقع آژیر‌های خطر به صدا درآمدند. وی در ادامه درباره این که چرا آژیر‌های هشدار قبل از رسیدن موشک نخست به صدا درنیامدند، گفت: به نظر می‌رسد موشک‌ها به دستگاه‌های رادارگریز بسیار دقیقی مجهز بودند. بعد از آن حملات موشکی پیاپی ادامه یافت و تقریبا ۱۳موشک شلیک شد. این نظامی دانمارکی گفت پناهگاه‌ها هرگز هدف حمله قرار نگرفتند و افزود: اگر چنین می‌شد فاجعه تمام عیار قرن رخ می‌داد، زیرا هزاران سرباز و افسر از تابعیت‌های مختلف در آنها بودند. به نظر می‌رسد ایران به دنبال حملات کیفی و دارای مضمون و معناست نه حملاتی کمی که حاصل آن کشته شدن سربازان باشد.

ضمنا به نظرم این پیامی به دنیاست با این محتوا که ایران می‌خواهد به جهان بگوید برخلاف آنچه که آمریکا به شما القا می‌کند ما مسلمان هستیم نه قاتل و اگر این طور بودیم هزاران سرباز و افسر را زیر خاک دفن می‌کردیم. وی تاکید کرد: موشک‌ها بسیار دقیق بودند و اهداف مورد نظرشان را با دقتی عالی نشانه رفتند؛ بدون آن که حتی یک موشک سقوط کند یا از هدف منحرف شود. از اینجا می‌توان فهمید ایرانی‌ها نقشه‌های دقیقی از پایگاه‌ها، مقر‌های مدیریتی، پناهگاه‌ها و آشیانه هواپیما‌ها داشتند و می‌توانستند پناهگاه‌ها را هم در حالی که در اوج آرامش و تسلط بودند بزنند. این نظامی در ادامه به توضیح وقایع بعد از حمله پرداخت و گفت: آمریکایی‌ها بعد از پایان هشدار یعنی حدود یک ساعت بعد از حمله خارج شدند. آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی به محل آمدند و وقتی ما در پناهگاه بودیم صدای بالگرد‌های نظامی و فریاد سربازان را می‌شنیدیم، ولی به دستور فرماندهان خود و از ترس حملات بیشتر خارج نشدیم.

صبح که بیرون آمدیم دیدیم آتش بیش از هفت نقطه مهم را سوزانده و خودرو‌ها سوخته و ساختمان‌ها ویرانه شده‌اند. وی افزود: ما از مقر‌های آمریکایی اطلاعات کمی داریم و بعضی از آنها مقر‌های مشترک هستند. اما نقاطی هم هستند که ما نمی‌شناسیم و به عنوان نیرو‌های دانمارک وابسته به ائتلاف بین‌المللی اجازه ورود به آنها را نداریم. اما آنچه قطعا می‌دانم این است که دستگاه‌های کنترل رادار‌های غول پیکر با همه تجهیزاتشان به علاوه مقر اطلاعات نظامی آمریکا به صورت کامل منهدم شدند. انبار‌های اسلحه نیز تخریب شدند و تا نیم ساعت بعد از حمله در آنها انفجار رخ می‌داد. باند پروازی جنگنده‌ها و سکو‌های دیده‌بانی هوایی و پایگاه‌های شلیک موشک زمین به هوا به طور کامل تخریب شدند و دستگاه‌های حسگر هوایی و حرارتی هم از بین رفتند.

وی درباره ادعای آمریکا مبنی بر اصابت موشک‌ها به مواضع نیروهای عراقی گفت: باید این را اضافه کنم که ایران جناح عراقی یا پناهگاه‌ها و مراکز درمانی و خدماتی را نشانه نرفت و فقط به جناح آمریکایی و اهداف منتخب تمرکز کرد که این نشان می‌دهد ایرانی‌ها نقشه‌هایی دقیق از همه پایگاه‌های نظامی و خارجی در عراق و کل منطقه خاورمیانه دارند. در نهایت خبرنگار از وی پرسید: پس چرا آمریکایی‌ها به حجم خسارت‌ها اعتراف نمی‌کنند؟ وی پاسخ داد: این مسئله به سیاست‌ها و شرایط آنها مربوط است و من نمی‌دانم چه فکری می‌کنند. شاید نمی‌خواهند مردمشان نگران شوند و این از تصمیم آنها برای جلوگیری از ورود خبرنگاران به پایگاه تا به این لحظه روشن است.

در ادامه واکنش‌های مقامات کشورمان به این رویداد بزرگ، سردار رسول سنایی‌راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا نیز با اشاره به اینکه انهدام پایگاه عین‌الاسد نخستین سیلی انتقام بود که بر گونه آمریکایی‌ها نواخته شد بیان داشت: حلاوت سیلی بزرگ زده شده به آمریکا با سقوط هواپیما کم شد و هم اکنون شرمنده خانواده‌های جان باختگان این حادثه هستیم و پای رسیدگی به این اشتباه ایستاده‌ایم و نتیجه بررسی قضائی توسط نیروهای مسلح برعهده‌گرفته می‌شود و این نشانگر شجاعت دیگری از رزمندگان ما است که مسئولیت کار را بر عهده گرفته‌اند. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین‌الاسد و پاسخ کوبنده به جنایت آمریکا، بار دیگر ثابت کرد تحت هیچ شرایطی از حفاظت از امنیت و منافع ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: ترامپ و مشاوران احمقش تصور می‌کردند با ترور فرمانده شجاع جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی این جبهه را در منطقه دچار فروپاشی می‌کنند که نتیجه عکس داد و خون این شهید عزیز و همرزمانش موجب انسجام و تقویت بیشتر جبهه مقاومت و نفرت بیشتر مردم منطقه و جهان از آمریکا شد./1360/

منبع: حمایت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین