۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
کد خبر: ۶۳۶۳۸۲
پ
انتشارات «راه یار» منتشر کرد؛
این کتاب جلد اول از مجموعه «کتابهای جشنواره عمار» است که جشنواره مردمی فیلم عمار را از بُعد اجتماعی و جامعه شناسی تحلیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، کتاب «تولد یک جنبش واره؛ تحلیلی اجتماعی بر جشنواره مردمی فیلم عمار» نوشته حجت الاسلام دکتر مجتبی نامخواه به همت انتشارات راه یار منتشر شد. این کتاب جلد اول از مجموعه «کتابهای جشنواره عمار» است که جشنواره مردمی فیلم عمار را از بُعد اجتماعی و جامعه شناسی تحلیل کرده است.

محتوای کتاب

تلاش «تولد یک جنبش‌ واره» برای بازخوانی تجربه در سه فصل سامان می ‌یابد:

فصل اول: «عمّار و امر اجتماعی» کوشش های جشنوارة عمار برای نزدیک شدن به امر اجتماعی و شکل‌دهی یک جنبش ‌وارة معطوف به انقلاب اسلامی را روایت می ‌کند.

فصل دوم: «آورده های عمار» به بررسی نتایج این تلاش برای قرابت عمار به امر اجتماعی می ‌پردازد. این فصل در کلیت خود سعی می‌کند به این پرسش پاسخ بدهد که: کوشش‌ های جشنوارة عمار برای احیای امر اجتماعی، چه آورده ‌هایی را در اختیار کنشگران اجتماعی انقلاب اسلامی قرار داده و می ‌دهد؟

فصل سوم به صورتی انضمامی‌، بر سه اثر از میان صدها اثر برگزیده جشنوارة مردمی عمار متمرکز شده و آن‌چه را درباره جنبش‌وارگی عمار و توجه امر اجتماعی مطرح شده در متن و نقد این سه اثر پی می‌گیرد. «بانو؛ درآمدی بر جامعه شناسی انسان انقلاب اسلامی»،  «داد؛ مستندی درباره تکامل عدالت خواهی» و «رسانه های یخ زده در زمستان یورت» عناوین سه یادداشت بخش آخر کتاب هستند.

بخشی از کتاب

حجت الاسلام دکتر مجتبی نامخواه در بخشی از کتاب می نویسد:

«رویداد عمار بیش از آن‌که یک جشن‌واره باشد یک جنبش‌واره است. جنبش‌واره ‌ای که توانسته طی سالیان، سامانه ‌ای گسترده از تولید و توزیع معنا را ایجاد کند. انباشت این تجربه طی یک دهة اخیر، این امکان را فراهم می‌آورد تا هر کُنش‏گر اجتماعیِ معطوف به انقلاب اسلامی، این تجربه را به چشمِ دست‌مایه ‌ای بنگرد برای تلاش به منظور بازگشت به امر اجتماعی. تجربه‌ ای که همچنان جاری است و به واسطه قرابت، قرائتش چندان دشوار نیست. کتاب حاضر کوششی است برای بازخوانی تجربة جشنوارة عمار در چنین افقی.

تمایز و به تبع هویت جشنوارة عمار، مدیون و محصول سطح جشن وارگی عمار است. مدیون توجه و ارجاعی است که به معنای تولید شده در سطح جنبش‌وارگی عمار و عقبة تاریخی آن می‌دهد. این حقیقتی است که هویت و هستی عمار را شکل می‌دهد و مبیّن مسئولیت‌های متقابلی برای کنش‌گران دو سطح جشن‌وارگی و جنبش‌وارگی عمار است: مسئولیت برگزارکنندگان جشنواره در این‌باره این خواهد بود که جشن و جهت سطحِ جشن‌وارة عمار را معطوف به معانی بازتاب یافته از سطح جنبش‌وارة عمار سامان دهند. مسئولیت اکران کنندگان مردمی در این‌باره این است که خود و کار خود را فراتر از نمایش فیلم در نظر بگیرند و به بازتولید و بازنمایی معانی‌ای‌ بپردازند که با کنش معطوف به انقلاب اسلامی، در طول تاریخ ما خلق شده است.»

مشخصات

چاپ اول کتاب «تولد یک جنبش واره» نوشته مجتبی نامخواه در 128 صفحه، قطع رقعی، شمارگان 1500 نسخه و قیمت 13000 تومان به همت انتشارات راه یار منتشر شد. دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پیش از این کتاب های «فیلم، فیگور، فلسفه: تأملاتی در مبانی زیبایی شناسی سینمای دینی»، «سکه تقدیر؛ تحلیل سریال روزی روزگاری»، «ده قاب ده قهرمان» و «سینمامردم» درباره فیلم و سینما منتشر شده است. علاقه مندان برای تهیه این کتاب ها، علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می ‌توانند به واحد فروش دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی واقع در میدان انقلاب اسلامی، خیابان ۱۶آذر، روبروی پورسینا، پلاک ۶۰، حسینیه هنر (02142795454) یا سایت های عماریار ammaryar.ir و پاتوق کتاب فردا bookroom.ir  و من و کتاب www.manvaketab.ir  مراجعه و یا نام کتاب را به شماره ۰۹۱۹۹۰۳۸۲۷۰ پیامک کنند./د 101/ش 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین