۰۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
کد خبر: ۶۷۶۸۶۲
پ
با بررسی تطبیقی موازین شرعی ذبح؛
چاپ دوم کتاب «ذبح با ابزار جدید» به قلم محمد ادیبی مهر به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، چاپ دوم کتاب «ذبح با ابزار جدید(بررسی تطبیقی موازین شرعی ذبح)» به قلم محمد ادیبی ­مهر در 224 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

یکی از دستورهای مهم اسلامی «ذبح» است؛ مسلمانان این کار را همیشه به روش و  اداب خاصی انجام داده و می دهند. با اختراع وسایل جدید، امکان این عمل، آسان تر گشته است، اما مشروعیت استفاده از این وسایل چگونه است؟

از همین رو نویسنده طی چند فصل، از موضوعاتی که حصول آنها به ذبح، مشروعیت می بخشد، بحث می کند که عبارتند از: مسلمان بودن ذابح، آهنی بودنِ وسیله ذبح، استقبال، تسمیه و قطع رگ های بزرگ گردن.

همچنین در پایان بی هوش کردنِ حیوان – به هر طریق – جهت تسهیل ذبح را بررسی می نماید.

نویسنده در پیش­گفتار این اثر آورده است: روش ما در بیان مطالب، نقادانه، و رد یا پذیرش هر مطلبی با دلیل یمنطقی همراه است و پس از آن به جمع بندی نتیجه گیری می رسیم.

کتاب «ذبح با ابزار جدید» به چاپ دوم رسید

در این میان، آرای فقهی اهل سنت نیز به طور متناسب مورد بررسی قرار گرفته است. ناگفته هویداست که این کتاب تنها جنبه علمی داشته و مطمئناً برای خوانندگان فهیم آن وجهه فتوایی نخواهد داشت.

این اثر در پنج فصل تألیف و تنظیم شده است؛ فصل اول این اثر به اشتراط مسلمان بودن ذابح می پردازند که پس از طرح موضوع و بیان ارای فقهای بزرگ، به دلایل حرمت ذبیحۀ اهل کتاب(بر اساس آیات و روایات) پرداخته شده و در ادامه به جمع بین روایات اشاره دارد و سپس آرای فقهای اهل سنت را بیان می کند.

دومین فصل از این اثر با عنوان «اشتراط آهنی بودن وسیله ذبح» تألیف شده است که نویسنده در این فصل، پس از طرح موضوع و واژه شناسی حدید، به بررسی آرای فقهای متقدم و متأخر اشاره دارد و در ادامه به بررسی روایات می پردازد و کاربردهای واژه حدید و آهن را بیان می کند.

در ادامه فصل دوم، امکان انصراف لفظ آهن به فلز معروف و وجود اطلاع در واژه حدید بررسی شده و پس از بیان اقسام انصراف، آرای فقهای اهل سنت نیز مطرح گردیده است.

نویسنده کتاب «ذبح با ابزار جدید» در فصل سوم این اثر به اشتراط استقبال می پردازد و پس از بیان آرای فقهای متقدم و متأخر و دلیل اشتراط استقبال، روایات مربوطه نقل شده است؛ همچنین چگونگی استقبال ذبیحه و نتایج آن در کار با دستگاه ها مورد بررسی قرار گرفته است.

چهارمین فصل از این کتاب با عنوان «اشتراط تسمیه» تألیف شده است که پس از بررسی آرای فقهای بزرگ، ادله شرط بودن تسمیه(آیات، روایات، و اجماع)، حکم تسمیه با ضبط صوت، ادله جواز و عدم جواز و موازنه ادله مخالف، کیفیت و کمیت تسمیه، و عربی بودن تسیمه، مباحثی همچون تسمیه به هنگام ذبح چند حیوان با دستگاه، ترک تسمیه به سبب فراموشی و جهل به حکمت تبیین می شود و در پایان آرای فقهای اهل سنت نقل می گردد.

آخرین و پنجمین فصل از کتاب «ذبح با ابزار جدید»، تحت عنوان «قطع رگ ها» تهیه و تنظیم شده است که پس از طرح موضوع و بیان دیدگاه فقها و ادله، به ارائه مبحث تعارض روایات و راه های حل تعارض مطرح می شود و پس از نقد و بررسی،  آرای فقهای اهل سنت را تبیین می کند.

همچنین، در پایان این اثر نظریه لزوم استقرار حیات هنگام ذبح مورد بررسی و نقد قرار می گیرد و روش های بیهوش کردن حیوان و پیشینه شرط استقرار حیات و پیدایش آن در گفته های فقیهان مطرح می گردد و مفهوم استقرار حیات و ادله اشتراط استقرار حیات بیان می شود و پس از نقد و بررسی، آرای فقهای اهل سنت در استقرار حیات تشریح گردیده و در پایان نشانه های حیات هنگام ذبح (موضوعیت یا کاشفیت) ارائه می شود.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف 20 درصدی اثر مذکور بهره مند شوند./822/

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1400/01/07
فرمانده از افسر تک تیرانداز بالای برج سوال میکند

آیا تک تیرانداز دشمن در کارش مهارت دارد؟
افسر جواب داد خیر قربان
در کارش هم خیلی ناشی میباشد
فرمانده میگوید پس چرا تا حالا موفق به کشتن او نشده اید؟
افسر میگوید قربان میترسم او را بزنم بعد یکی بهتر از او را بیاورند و همه ما را بکشد
بنظرم زنده بماند به نفع ما هست قربان


چنین حکایتی است که کشورهای دیگر از حضور افراد بدون شایستگی در هدایت کشورهای رقیب همواره شادمانند.


چرا رسانه های غربی از برخی نامزدها حمایت می کنند !!!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین