۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
کد خبر: ۶۷۸۹۰۱
پ
در برنامه ماه من مطرح شد؛
حجت الاسلام کاشانی گفت: خداوند با محبت خدیجه(س) پیامبر(ص) را بی نیاز از محبت دیگران کرد؛ پیامبر در جواب حسادت بعضی از همسران فرمودند" خداوند حب او روزی من کرده است".

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ اسلام سحرگاه جمعه دهم رمضان 1442 در برنامه ماه من با اشاره به عظمت حضرت خدیجه سلام الله علیها اظهار داشت: عظمت و بزرگواری ایشان را بارها باید تکرار کرد و باید حضرت خدیجه سلام الله علیها را جزء پناهگاهایمان بدانیم و روزانه به او متوسل شویم، متاسفانه شناخت ما از ایشان محصول یک حسادت عمیق است.

 وی با اشاره به آیه 54 سوره نساء گفت: ذیل آیه " أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلى‏ ما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه" روایاتی فراوانی است که پرده از درد عجیبی در جامعه اسلامی است برمی دارد که البته همواره هم وجود داشته، اینکه من نتوانم خوبی هایی که خدا به شما داده را ببینم و بروز دهم و برای شما مانع تراشی کنم، متأسفانه در تاریخ،  این بانوی باکرامت را با آن همه عظمت صرفاً به عنوان یک پیرزن ثروتمند شمرده شده است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به تحریف تاریخ زندگانی حضرت خدیجه و اینکه ایشان در راه خدا سخاوتمندانه عمل کرد، عنوان داشت: اگر فقط موضوع ثروت حضرت خدیجه(س) باشد باز حیرت انگیز بود، امروز در جامعه مشاهده می کنیم که عده ای به اموال بیت المال و اموال دیگران رحم نمی کنند، چگونه کسی مال خودش را اینطور با سخاوت در راه خدا خرج می کند، این موضوع خیلی عظیم است.

حجت الاسلام کاشانی با اشاره به حسادت در حق حضرت خدیجه(س) خاطرنشان کرد: حسادت باعث شد وجود ایشان وارد جنگ روایت شود و تا توانستند ام المومنین خدیجه سلام الله علیها را تخریب کردند؛ ما شیعیان هم به اندازه کافی به حضرت خدیجه سلام الله علیها ارادت نداریم و علت آن هم شناخت کم از این بانوی عظیم الشأن می باشد؛ اگر حب پیغمبر(ص) را نسبت به ایشان می دانستیم، بیشتر توجه می کردیم.

پزوهشگر حوزه تاریخ و معارف اسلام با اشاره به آیات 37 طه و 114 صافات اظهار داشت: خداوند در قرآن گاهی نعمت ویژه خودش را به انبیاء با تعبیر منت به کار می برد، وقتی حضرت موسی(ع) به نبوت می رسد و از خدا شرح صدر و هارون را به عنوان برادر می خواهد، خداوند می فرماید یا موسی همه اینها را به تو دادیم آنوقت می فرماید و لقد مننا، نعمت بزرگ به تو دادیم و اشاره می کنند به آن روزی که او را در جعبه ای انداختند وخداوند خواست بدین وسیله سفره هدایتی برای فرعون هم پهن کند و از طرفی به او بگوید تو هیچ کاره این عالم هستی.

وی در ادامه با اشاره به منت بزرگ الهی بر پیامبر خاتم افزود: خداوند وقتی می خواهد نعمت های ویژه پیامبر را برشمارد می فرماید "أَ لَمْ يَجِدْكَ يَتيماً فَآوى" خداوند در آن روزی که پدر و مادرت نبودند از جهاتی تنهایی تو را برطرف کرد، یکی از آن موارد حضرت ابوطالب و فاطمه بنی اسد بود و جایی دیگر می فرماید "وَ وَجَدَكَ عائِلاً فَأَغْنى" تو پول نداشتی و یک دنیا کار فرهنگی بزرگ داشتی که خداوند بوسیله حضرت خدیجه(س) تو را بی نیاز کرد، یعنی حضرت خدیجه(س) یکی از منت های خداوند بر یغمبر(ص) است.

حجت الاسلام کاشانی با شاره به ماجرای ازدواج حضرت خدیجه(س) و پیامبر(ص) ابراز داشت: خداوند با محبت خدیجه(س) تو را بی نیاز از محبت دیگران کرد؛ وقتی بعضی از همسران از روی حسادت به پیامبر اعتراض می کردند چقدر از او سخن می گویی؟ حضرت می فرماید " حب او روزی من شده است"؛کسانی بودند که پیامبر را قبل از نبوت فقیر و یتیم و با ادبیات زشت و چشم خفاش گونه ای که نور نمی بیند، می نگریستند، در چنین روزگاری حضرت خدیجه(س) فرمود من با افتخار همسری تو را می پذیرم، این بانو گوهر شناس است، چشم به مال و اموال ندارد، او می داند که این ازدواج یک پیوند آسمانی، تا برای بعداز قیامت و بهشت است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به محبت و مودت حضرت خدیجه(س) به حضرت علیبن ابیطالب(ع) گفت: چون پیامبر صلی الله علیه و آله  عاشق امیرالمومنین علیه السلام بود، حضرت علی علیه السلام نیز برای ام المومنین خدیجه نیز قره اعین بود، شبانه روز چیزی اگر لازم بود برای خانه ابوطالب می فرستاد چون این خانواده محبوب پیامبر بودند؛ حضرت خدیجه همه وجودش را فدای پیامبر کرد، پیامبر خدا کنار او آرامش داشت و در واقع دین یعنی حب و بغضمان را هم جهت با حب و بغض اولیاء دین کنیم همانگونه که حضرت خدیجه سلام الله علیها اینگونه رفتار کرد و این درسی از سیره این بانوی بزگوار است.

حجت الاسلام کاشانی در پایان با اشاره به محبت فوق العاده پیامبر(ص) به اول بانوی اسلام عنوان کرد: پیامبر(ص) جای خالی حضرت خدیجه(س) را همیشه حس می کرد و به همسرانشان می فرمود " خدیجه و اینَ مثلُ خدیجه" هرگاه نام او برده می شد اشک می ریخت و در جواب حسادت بعضی از همسران می فرمود او زمانی مرا تصدیق کرد که نبوت من را منکر می شدند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین