۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۲
کد خبر: ۷۶۱۳۵۸

شوک مقاومت در کرانه باختری؛ عامل تغییر راهبرد ارتش اسرائیل

شوک مقاومت در کرانه باختری؛ عامل تغییر راهبرد ارتش اسرائیل
در هفته‌های اخیر استفاده گسترده ارتش رژیم صهیونیستی از حملات هوایی در یورش به کرانه باختری با هدف ترور بسیاری از رزمندگان جوان مقاومت فلسطین توجه بسیاری از ناظرین تحولات پرونده فلسطین را به‌سوی خود جلب کرده است.

در هفته‌های اخیر استفاده گسترده ارتش رژیم صهیونیستی از حملات هوایی در یورش به کرانه باختری با هدف ترور بسیاری از رزمندگان جوان مقاومت فلسطین توجه بسیاری از ناظرین تحولات پرونده فلسطین را به‌سوی خود جلب کرده است.

اتکای بیش از اندازه ارتش اسرائیل به نیروی هوایی خود در حملات ماه‌های اخیر به کرانه باختری در شرایطی است که این رژیم از زمان انتفاضه دوم «الاقصی» در سال 2000 از به‌کارگیری توان هوایی خود در حمله به شهرها و اردوگاه‌های فلسطینیان ساکن در کرانه باختری خودداری کرده بود.

ارتش اسرائیل مدعی است هدف از این حملات هوایی، شناسایی و نابودی هسته‌های مقاومت فلسطینی است که اقدام به ساخت و استفاده از مین‌ها و بسته‌های انفجاری علیه خودروهای زرهی ارتش اسرائیل در زمان حمله به مناطق مختلف کرانه باختری می‌کنند.

 به‌نظر می‌رسد بروز نگرانی‌ها از تلفات گسترده در صفوف نیروهای پیاده‌نظام ارتش اسرائیل در زمان یورش به مناطق مختلف کرانه باختری و ترس از افتادن نظامیان و خودروهای زرهی اسرائیلی در دام مین‌ها و بسته‌های انفجاری تعبیه‌شده توسط جوانان مقاومت در جای‌جای مناطق کرانه باختری سبب شده است راهبرد نظامی ارتش اسرائیل دچار تغییر و تحولی شگرف شود و به‌جای اتکا به حملات زمینی، از تجاوز هوایی به‌عنوان روشی ایمن‌تر و کم‌خطر‌تر در مواجهه با گروه‌های مقاومت بهره گرفته شود.

ارتش اسرائیل در همین چارچوب برای نخستین بار از زمان انتفاضه دوم فلسطینیان تصمیم به تشدید سیاست ترور علیه رهبران گروه‌های نظامی فلسطینی، استفاده از خودروهای نفربر زرهی در کرانه باختری برای اولین بار از زمان انتفاضه دوم فلسطینیان در سال 2000 و افزایش استفاده از خودروهای سنگین همچون بولدوزرهای D9 و ممنوعیت ورود سیمان به کرانه باختری کرده است.

یهودا فاکس، فرمانده منطقه مرکزی ارتش اسرائیل هفته گذشته نسبت به افزایش استفاده از بسته‌های انفجاری در کرانه باختری بعد از کشته شدن سه نظامی اسرائیلی بر اثر انفجار این بسته‌ها در منطقه طولکرم در نزدیکی جنین هشدار داد.

در همین راستا خبرها از تشدید تمهیدات ارتش اسرائیل به‌منظور تعقیب و بازداشت جوانان فلسطینی که اقدام به تعبیه بسته‌های انفجاری می‌کنند، حکایت دارند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین , کرانه باختری , مقاومت فلسطین , طوفان الاقصی , ارتش رژیم صهیونیستی ,

روز جمعه ارتش اسرائیل از شهادت 7 نفر دیگر از جوانان فلسطینی با ادعای آنکه این افراد موجب کشته شدن یک نظامی اسرائیل با بسته انفجاری شده بودند، خبر داد.

نیروی هوایی ارتش اسرائیل نیز اخیراً در حمله پهپادی خود به اردوگاه «نورشمس»، در نزدیکی طولکرم، 4 نفر از رزمندگان فلسطینی را به شهادت رساند، در این حمله البته یک نظامی واحد «مستعربین» ارتش اسرائیل نیز به هلاکت رسید.

افزایش استفاده هوشمندانه از بسته‌های انفجاری توسط جوانان مقاومت فلسطین در کرانه باختری حساسیت نهادهای نظامی و اطلاعاتی اسرائیل را نسبت به مخاطرات امنیتی نوظهور در کرانه باختری برانگیخته است. اگرچه نهادهای امنیتی اسرائیل با بسته‌های انفجاری مشابه بمب‌های «شواظ» که این روزها توسط گردان‌های مقاومت در غزه علیه نظامیان اسرائیلی به‌کار گرفته می‌شوند، مواجه نشده‌اند، با این حال همین نهادها مدعی هستند که در حملات اخیر خود به شهرها و روستاهای فلسطینی در کرانه باختری، انواع بسته‌های انفجاری را در منازل جوانان مقاومت کشف کرده‌اند، این بسته‌های انفجاری با دقت بسیار بالا عمدتاً در داخل کرانه باختری و با کیفیتی عالی تهیه می‌شوند.

ارتش اسرائیل همچنین مدعی نابودی بیش از 50 کارگاه تولید سلاح و بسته‌های انفجاری در کرانه باختری در طول 6 ماه اخیر شده است؛ کارگاه‌هایی که در آنها هزاران نارنجک و بسته انفجاری که برای انهدام خودروهای زرهی استفاده می‌شوند، کشف و ضبط شده‌اند.

این بسته‌های انفجاری تا امروز موفق به انهدام دست‌کم 150 خودروی زرهی و بولدوزرهای D9 ارتش اسرائیل در مناطق مختلف کرانه باختری شده‌اند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین , کرانه باختری , مقاومت فلسطین , طوفان الاقصی , ارتش رژیم صهیونیستی ,

تل‌آویو همچنین از تشدید تدابیر ویژه خود به‌منظور شناسایی و تحت تعقیب قراردادن سازندگان این بسته‌های انفجاری و تشدید فعالیت‌های اطلاعاتی برای شناسایی کارگاه‌های ساخت سلاح و بسته‌های انفجاری و نخبگان اصلی سازنده این بسته‌ها میان جوانان مقاومت خبر داده است.

در روزهای اخیر فرمانده منطقه مرکزی ارتش اسرائیل ممنوعیت واردات سیمان به کرانه باختری را اعلام کرد؛ چرا که سازمان‌های اطلاعاتی این رژیم معتقدند رزمندگان مقاومت فلسطین از سیمان به‌دلیل قدرت تخریب بالای آن، برای ساخت بسته‌های انفجاری استفاده می‌کنند.

نظامیان ارتش اسرائیل در یورش‌های اخیر خود به شهرها و اردوگاه‌های فلسطینی کرانه باختری از بولدوزرهای غول‌پیکر D9 بهره می‌گیرند تا شاید بدین شکل بتوانند بخشی از بسته‌های انفجاری تعبیه‌شده در عمق اندک جاده‌ها و معابر عمومی اردوگاه‌ها را شناسایی کنند و از بین ببرند و بدین شکل از بروز تلفات سنگین در صفوف نظامیان خود در جریان عملیات‌ها بکاهند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین , کرانه باختری , مقاومت فلسطین , طوفان الاقصی , ارتش رژیم صهیونیستی ,

دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل همچنین تحقیقاتی را در زمینه تغییرات در خاک مناطقی از کرانه باختری که خودروهای نظامی ارتش اسرائیل از آنجا عبور می‌کنند یا هدف مین‌های تعبیه‌شده قرار گرفته‌اند، آغاز کرده‌اند.

ارتش اسرائیل در عین حال در ادامه سیاست‌های محافظه‌کارانه خود به‌منظور کاهش میزان تلفات انسانی میان نظامیان خود، خودروهای نفربر زرهی «نمر» را جایگزین خودروهای زرهی «ام‌ـ‌113» کرده است.

خودروهای نفربر زرهی نمر در قیاس با رقیب خود از قدرت حفاظت بالاتری در مواجهه با مین‌ها و بسته‌های انفجاری برخوردارند، البته نباید این نکته را فراموش کرد که استفاده از این خودروی نفربر زرهی به‌دلیل بزرگ بودن بیش از حد در کوچه‌های تنگ و باریک مناطق مختلف کرانه باختری به‌ویژه اردوگاه‌های فلسطینی با مصائب و دشواری‌های بسیاری همراه است.

اما جدیدترین نگرانی شایع میان فرماندهان ارتش اسرائیل در کرانه باختری مشاهده برخی از مین‌ها و بسته‌های انفجاری به‌سرقت‌رفته از ارتش رژیم صهیونیستی در منازل و مخفیگاه‌های رزمندگان فلسطینی است. این فرماندهان از اینکه گروه‌های مقاومت به‌سرعت به این تجهیزات دست پیدا کرده‌اند، ابراز شگفتی کرده‌اند.

در مجموع به‌نظر می‌رسد توانمندی‌های شگرف جوانان مقاومت فلسطینی در کرانه باختری در ساخت مین‌ها و بسته‌های انفجاری که به تلفات گسترده انسانی در صفوف نظامیان ارتش اسرائیل منجر شده، تا بدان حد مؤثر بوده است که فرماندهان نظامی صهیونیست مجبور شده‌اند پس از دو دهه بار دیگر با اتکا به توان هوایی خود بکوشند قدرت خلاقیت جوانان مقاومت فلسطینی در این منطقه را مهار کنند، امری که با مروری بر صحنه عملیاتی نبرد طرفین در ماه‌های اخیر و بازخوانی مواضع و ابراز نگرانی‌های مکرر مقامات ارشد اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی در مورد در آستانه انفجار بودن کرانه امنیتی، در عمل رنگ می‌بازد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات