۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۷۶۱۴۴۱

نیم نگاهی به کتاب ارزشمند «انقلاب حسینی» آیت الله فاضل لنکرانی

نیم نگاهی به کتاب ارزشمند «انقلاب حسینی» آیت الله فاضل لنکرانی
کتاب ارزشمند «انقلاب حسینی» اثر آیت الله محمدجواد فاضل­ لنکرانی است در یک مجلد پنج دفتری، نگاهی دقیق و عمیق به مباحث مرتبط با این نهضت مقدس را با ساختار و رویکردی مبتنی بر حل مسائل و شبهات روز به پاسخگویی نشسته است.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، از کلیدی­ترین کارویژه ­های رهبری و راهنمایی در کانون ­های بشری که نقش ممتازی در مهندسی اجتماعی و هدایت فردی انسان و نهایتاً تعالی انسانیت ایفا می ­کند، مسئله ­شناسی مناسب با زمان و پاسخگویی به­ هنگام و توامان به شبهات معنوی باورمندان و مشکلات فکری باورجویان است.

مشکلات و شبهاتی که از دیرباز به اشکال گوناگونی بوده ­اند و امروزه به واسطه ابزار‌های ارتباطی و دستگاه­ های تبلیغاتی روز­به­ روز بر حجم و میزان آن افزوده شده و خواهد شد؛ مشکلات و شبهاتی که انسانیت انسان را هدف گرفته و می ­خواهد و غالباً توانسته او را از اوج بندگی به موج بردگی بکشاند. موجی که نهایت آن غرق ­شدگی در دریای نفسانیت و سقوط سهمگین از اوج رحمانیت است.
 
اوجی رحمانی که پیامبران بزرگوار الهی و جانشینان بر حق ایشان بر آن مژده‌بخش بودند و موجی نفسانی که این ذوات مقدس همواره از آنها بیم ­دهنده بودند. مژده ­بخشان و بیم­ دهندگانی که در ابلاغ رسالت الهی و ایفای هدایت ربانی اگر­چه هیچ مزدی از بندگان و آدمیان طلب نکردند، ولی نادانان و کافران با مسموم­ کردن و مقتول نمودن ایشان، مزد هادیان و راهنمایان را دادند و کردند آنچه کردند و گفتند آنچه گفتند؛ ولی به گواه تاریخ، قتل و سم، هیچ خللی در پیغام ­آوری پیام پیامبران و پیشوایی پیشوایان وارد نکرد و ایشان در این راه پر خطر و متلاطم از هیچ سرزنش سرزنش­ کننده­ و ستم ستمگری نه هراسیدند و نه می­ هراسیدند.
 
پیامبران و پیشوایانی که با استواری بر پیمان الهی، زندگی گذرای دنیا را به زندگی نامیرای عقبا فروختند و انقلابی بزرگ در زمان خود برپا کردند. فروشی در ظاهر بی­ سود و خریدی در واقع پر سود. انقلابی بزرگ از سوی شریف ترین انسان­ها ضد پست ­ترین حیوان­ ها. انقلابی بزرگ به بزرگی بزرگ ترین نجیبان در برابر خوارترین نانجیبان. انقلابی بزرگ از خاستگاهی ربانی در برابر خواهش­ های نفسانی. انقلابی بزرگ از سوی جانشینان الهی در زمین در برابر پیروان شیطانی.
 
از همین روست که پس از این ذوات مقدس، نقش بی ­همتای دانشمندان واقعی و اندیشمندان ربانی روشن می ­گردد؛ آنان که با تأسی به پیامبران و امامان بزرگوار و متناسب با میزان دانش و مبادی معرفتی­شان در صدد پاسخگویی به روح تشنه حقیقت­ جویان و حقیقت ­خواهانند و با پدیدآوری محتوا یا به روزسازی مباحث دینی و الاهیاتی، پیگیر پاسخ­گویی به شبهات و مسائل روز جامعه می­ شوند.
 
اندک خوانشی در تاریخ پانزده قرن اسلام عزیز هویدا می ­سازد که عالمان راستین اسلامی در بیشتر عرصه­ های بینش­ بنیاد و حوزه ­های دانش­ بنیان که لزوم و ضرورت حضور آنان بوده یا احساس شده است، حضور یافته و با زبان و بیان و پژوهش و نگارش به جهاد علمی، دینی و فرهنگی در راه خدا پرداخته و رسالت جانشینی خویش در تبلیغ و ترویج دین خدا را جامه عمل پوشانده­ اند.
 
واقعه عبرت ساز و عبرت آموز عاشورا یکی از بزرگ ترین و عمیق ترین حوزه ­ها و عرصه ­های مهم دینی است که تلاش‌های علمی مختلفی از سوی فرهیختگان دین ­پژوه و کوشش­ های گوناگونی از سوی کنشگران اجتماعی درباره ریشه ­ها­ و انگیزه ها، پیامد‌ها و برآیندها، یادبود‌ها و یادگارها، آماج ­ها و آهنگ­ ها و نیز سایر زوایای یاد نشده آن، واکاوی و موشکافی شده است. تلاش ­ها و کوشش ­هایی که گاه با نقل اصل وقایع اسفبار این حادثه مهم همراه بوده و گاه با تحلیل علل این قیام مقدس عجین شده و خواهد شد.
 
اما به یقین تلاش­ های نگارشی و کوشش­ های گفتاری که فقیهان بزرگوار امامیه در این راستا نمودند از حیث ماهوی و محتوایی تفاوتی روشن با دیگر نگارش­ ها و گفتار‌های تحلیلی و تبیینی دارد؛ چه اینکه فقیه، با نگاهی کاملا علمی و دقی، مباحث تاریخی و معرفتی را مانند فقه مورد کنکاش و کاوش عالمانه قرار می ­دهد و در گرداگرد و گوشه­ های موضوع مورد بحث به تیزبینی و تیزنگری شایسته مقام و موقعیت ممتاز خویش پرداخته و مسائل را از زاویه مورد نیاز جامعه و جویندگان حقیقت به کند و کاو می ­نشیند.
 
کتاب ارزشمند «انقلاب حسینی» که حاصل مطالعات و دراسات آیت الله محمدجواد فاضل­ لنکرانی است در یک مجلد پنج دفتری، نگاهی دقیق و عمیق به مباحث مرتبط با این نهضت مقدس را با ساختار و رویکردی مبتنی بر حل مسائل و شبهات روز به پاسخگویی نشسته است. وی در هر یک از این دفاتر و کتاب­ ها، از زوایای روزآمد و با بیانی کارآمد به بررسی و شناخت دانشگاه عالی امام حسین علیه السلام و درس ­های تاریخی برآمده از این قیام الاهی پرداخته و مجموعه چهارده دفتری آن را که امکان توسعه دارد به عنوان و سرنویس «انقلاب حسینی» آراسته ­­اند.
 
انقلابی که به حق، بزرگ ترین انقلاب تاریخ بشریت بوده و خواهد بود و خواهد ماند. انقلابی که از سوی بزرگ ترین و حقیقی ­ترین انقلابیِ تاریخ بشر برپا گردید و به اراده ذات اقدس الاهی تا ابد برپاست. راهش پاینده و رهروانش بالنده.
 
این کتاب در ۵ فصل اصلی ذیل و بخش‌های متعدد در ۵۱۶ صفحه تقدیم علاقه‌مندان به مباحث تحلیلی نهضت کربلا گردیده است:
 
- حقیقت اشک در رثای حسینی
 
- تعالی و راهبری عقل در نهضت حسینی
 
- بالاترین مظلومیت در مکتب توحید
 
- امام حسین علیه السلام عزیزترین کلمه تامه الهی
 
- جهاد ذبی، ماهیت حقیقی قیام حسینی
 
 
ارسال نظرات