۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کد خبر: ۶۳۶۸۸۶
پ
در این اثر نویسنده با مراجعه به آراء‌ اخوان‌الصفا ضمن شناسایی بحران فکری جوامع اسلامی قرن چهارم، درصدد یافتن پاسخ اخوان‌الصفا به بحران فکری زمانه است.

به گزارش خبرگزاری رسا، انتشارات بوستان کتاب قم کتاب  "اندیشه سیاسی اخوان الصفا" نوشته علی فریدونی را در 319 صفحه منتشر کرده است.
موضوع این کتاب بازشناسی اندیشه سیاسی اخوان‌الصفا است. این کتاب در صدد معرفی آراء‌ و اندیشه‌های اخوان‌الصفا با توجه به مبانی فلسفی اندیشه آنان است. در این اثر نویسنده با مراجعه به آراء‌ اخوان‌الصفا ضمن شناسایی بحران فکری جوامع اسلامی در قرن چهارم، در صدد یافتن پاسخ اخوان‌الصفا به بحران فکری زمانه است. اهمیّت این اثر و برجستگی آن نسبت به آثار دیگر در زمینه اخوان‌الصفا ، موشکافی آراء سیاسی آنان است، زیرا بیشتر آثار در مورد اخوان‌الصفا تکیه بر مشرب اخلاقی و عرفانی و دیدگاه‌های تربیتی آنان دارد.

فهرست مطالب کتاب
• بخش اوّل: شناسایی اخوان‌الصفا و اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دورۀ آن‌ها
• بخش دوم: مبانی فکری اندیشه سیاسی اخوان‌الصفا
• بخش سوم: اجتماع مدنی
• بخش چهارم: ضرورت‌های اجتماع انسان
• بخش پنجم: سیاست در نگاه اخوان‌الصفا
• بخش ششم: دولت در اندیشه اخوان‌الصفا
• بخش هفتم: نتیجه‌گیری
• فهرست‌ها(اعلام، اماکن، کتاب‌ها و اصطلاحات)
• کتاب‌نامه

◾️خلاصۀ کتاب
موضوع اثر و اهمیت آن
موضوع این کتاب بازشناسی اندیشه سیاسی اخوان‌الصفا است. این کتاب در صدد معرفی آراء‌ و اندیشه‌های اخوان‌الصفا با توجه به مبانی فلسفی اندیشه آنان است. در این اثر نویسنده با مراجعه به آراء‌ اخوان‌الصفا ضمن شناسایی بحران فکری جوامع اسلامی در قرن چهارم، در صدد یافتن پاسخ اخوان‌الصفا به بحران فکری زمانه است.

برجستگی‌های اثر نسبت به آثار مشابه
اهمیّت این اثر و برجستگی آن نسبت به آثار دیگر در زمینه اخوان‌الصفا ، موشکافی آراء سیاسی آنان است، زیرا بیشتر آثار در مورد اخوان‌الصفا تکیه بر مشرب اخلاقی و عرفانی و دیدگاه‌های تربیتی آنان دارد.
این اثر از معدود آثاری است که مبانی آراء‌ سیاسی اخوان‌الصفا از میان رسائل مختلف آنان استخراج و تحلیل نموده است. در این اثر تمامی رسائل اخوان‌الصفا، مطالعه شده و مباحث مرتبط با اندیشه سیاسی،‌ تحلیل و توصیف گردیده است.

روش تحقیق و شیوه ارائۀ مطالب

روش تحقیق حاضر، توصیفی - تحلیلی است که نویسنده با مراجعه به رسائل اخوان‌الصفا به توصیف برداشت اخوان‌الصفا از مفاهیم سیاسی پرداخته و آراء آنان را تحلیل می‌نماید. تکیه اصلی این اثر بر توصیف آراء اخوان‌الصفا از لابه‌لای رسائل آنان است. /د ۱۰۱/ش
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین