۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۲
کد خبر: ۶۸۵۴۹۴
پ
حجت الاسلام خسروپناه گفت: مقوله جمعیت آنقدر مهم است که یک گرایش در علوم انسانی و جامعه شناسی به نام جامعه شاسی جمعیت پدید آمده است.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مواجه بشریت با بحران هویتی گفت: امروزه بشریت با چهار بحران محیط زیست، امنیت، معیشت و هویت مواجه است، این بحران ها مخصوص امروز هم نیست، از گذشته بشریت گرفتار آن ها بوده اما از قرن نوزدهم میلادی به بعد روز به روز تشدید پیدا کرده است، بشر دنیای مدرن گرچه به آسایش نسبتاً خوبی رسیده است اما آرامش بشریت را از بین برده است.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: ریشه همۀ بحران ها، بحران هویت است و منشأ بحران هویت، تربیت می باشد، یعنی اگر فرزندان ما درست تربیت شوند و دچار بحران هویت و از خود بیگانگی نگردند، بحران های دیگر نیز پیش نمی آید، روشنفکران و اندیشمندان غربی همچون نیچه نیز به این مساله از خود بیگانگی پرداخته اند.

وی با اشاره به جامعه شناسی جمعیت اظهار داشت: تربیت علم رشد است، هر انسانی یک سری استعدادها و نیازهایی دارد که این نیازها نیز شبکه ای است، خداوند نیز نعمتی به نام تصمیم گیری و اراده داده است که نیازها را به فعلیت تبدیل کرد، یکی از مصادیق تربیت و علم رشد، تربیت فرزندان است که مربوط به حوزه جمعیت می باشد، امروز مقوله جمعیت آنقدر مهم است که یک گرایش در علوم انسانی و جامعه شناسی به نام جامعه شاسی جمعیت پدید آمده است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود: طرح غربالگری طرح توطئه ای بود و به بهانه های مختلف جنین را از بین می بردند، مواردی متعددی داشته ایم که پزشک در طرح غربالگری توصیه به سقط جنین کردند اما زوجین از این کار امتناع ورزیده و خوشبختانه نوزادان صحیح و سالمی متولد شده اند، متاسفانه یکی از مقوله های کاهش جمعیت، مسأله تک فرزندی است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آسیب های تک فرزندی گفت: تک فرزندی ناسازگاری با آموزه های دینی است و کسی که به دنبال تک فرزندی باشد، باور دینی او ضعیف و از ضعف ایمان برخوردار است و این آسیب اعتقادی و باور دینی است، آسیب دوم تهدید نسل است، با سقط یک جنین، یک نسل از بین می رود، آسیب سوم تهدید خانواده است، خانواده تک فرزند قطعاً در معرض آسیب روحی است چرا که همیشه اضطراب و استرس آن فرزند را دارند، بهانه گیری فرزندان نیز یکی دیگر از عوامل تک فرزندی است.

وی با اشاره به الگوی تربیتی اذعان کرد: از آسیب هایی که در تک فرزندی وجود دارد بحث الگوی تربیتی است، اگر خانواده ای چند فرزند داشته باشد فرزندان کوچکتر از فرزندان بزرگتر الگو می گیرند و اگر فرزند اول را خوب تربیت کنند، زحمت والدین در تربیت فرزندان بعد کمتر می شود، فرزندانی که در خانواده های تک فرزند بزرگ می شوند دیرتر به بلوغ اجتماعی خواهند رسید.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به عوامل تک فرزندی در جامعه ابراز داشت: یکی از عوامل تک فرزندی اقتصادی است، اما ریشه عوامل اقتصادی هم به فرهنگ برمی گردد، متاسفانه امروز بیش از حد مصرف گرا شده ایم و این مصرف گرا شدن زندگی ها را تلخ کرده است، عامل دیگر فردگرایی است، بنظر عامل بینشی در تک فرزندی بیشتر از عوامل کنشی اقتصادی و معیشتی باشد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
شکری
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1400/05/04
درآمد نداریم چطور به فکر فرزند بیشتر باشیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین