۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲
کد خبر: ۷۱۷۶۱۵
نماینده ولی فقیه در کاشان:

ائمه جماعات زمان بیشتری را به مسجد اختصاص دهند

ائمه جماعات زمان بیشتری را به مسجد اختصاص دهند
اصفهان - حجت الاسلام والمسلمین حسینی گفت: باید از ظرفیت امام جماعت، شورای امر به معروف، پایگاه بسیج مساجد و کانون فرهنگی برای رفع آسیب‌های محلات استفاده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، حجت الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی شامگاه شنبه در اجتماع ائمه جماعات کاشان در نخستن روز از هفته مسجد که در حسینیه حضرت علی اکبر (ع) این شهرستان برگزار شد، گفت: دشمن با آتش زدن مسجد الاقصی ثابت کرد دشمنی استکبار جهانی با ایمان مردم و مسجد است.

وی افزود: امروز بزرگترین مساجد مسلمانان از جمله مسجد الاقصی و مکه و مدینه به عنوان دو مرکز وحی تحت اشغال برادر صهیونیست‌ها است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی به لزوم انتخاب مدیر برای مساجد اشاره کرد و گفت: در صورت عدم حضور امام جماعت تمام مسؤولیت مسجد به عهده مدیر مسجد خواهد بود.

وی مسؤولیت امام جماعت را مهم خواند و افزود: امور مسجد شهرستان برای انتخاب امام جماعت جایگزین باید تدبیر داشته باشد تا در صورت عدم حضور امام جماعت از امام جماعت جایگزین استفاده شود.

به گفته وی مسجد باید تبدیل به مدرَس برای قرآن و حدیث شود و از ظرفیت مسجد بیشترین بهره برداری شود.

نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به اینکه امام کاظم (ع) می‌فرماید اگر اوقات خود را به چهار بخش تقسیم کنید بخشی از آن را برای مناجات انتخاب کنید، گفت: نخستین خطاب امام کاظم (ع) به امامان جمعه و جماعات است تا بخشی از زمان را برای مناجات شخصی خود مدیریت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی افزود: بر اساس دستور قرآن کریم امامت جمعه و جماعت باید برای ارتقاء معنویت خود اهتمام داشته باشد.

وی با اشاره به وجود آسیب‌های اجتماعی در هریک از محله‌های شهرستان، یادآور شد: باید از ظرفیت امام جماعت، شورای امر به معروف و نهی از منکر مسجد، پایگاه بسیج مساجد و کانون فرهنگی مساجد برای رفع آسیب‌های محلات استفاده شود.

نماینده ولی فقیه در کاشان همچنین با اشاره به این روایت که خداوند امامان جماعت را برگزیده است، افزود: اگر خدا خیر را برای بنده‌ای اراده کند از او در مسجد استفاده خواهد کرد و هر گامی که ائمه جماعات برای اقامه نماز جماعت بردارند یکصد هزار حسنه برایشان در نظر گرفته می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی از امامان جماعت به عنوان مجتبی و برگزیده خدا نام برد و گفت: خداوند برای امامان جماعت اراده خیر در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه امامان جماعت امام المتقین و امام تقوای محله هستند و مردم از امام جماعت دین را می‌گیرند، افزود: حضرت آیت الله جوادی آملی می‌فرماید، مردم ۹۵ درصد از ایمان خود را از لباس روحانیت گرفته اند و این قدرت و ظرفیتی است که خداوند به امامان جماعت داده است.

به گفته وی مردم لباس روحانیت را لباس امام زمان (عج) و عمامه را عمامه پیغمبراکرم (ص) می‌دانند، امامان جماعت باید این قداست را حفظ کنند و زمان بیشتری را به مسجد اختصاص دهند.

لازم به ذکر است، شهرستان کاشان دارای ۵۳۰ مسجد و ۳۷۰ امام جماعت است که از این تعداد ۲۴۰ مسجد در شهر کاشان و مابقی آن در شهر و روستا‌های توابع این شهرستان قرار دارد.

شایان ذکر است، ۳۴ مسجد تاریخی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، مسجد جامع مربوط به قرن‌های اولیه اسلامی در دوره سلجوقیان واقع در میدان کهنه کاشان، مساجد آقا بزرگ، بالا بازار، تبریزیها، تنباچی ها، میرعماد، امام «سلطانی» و مسجد ملاعبدالباقی «درودی» از جمله مساجد قدیمی و تاریخی این شهرستان کاشان است./۱۳۰۷/

محمد ملک آبادی
ارسال نظرات