۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۳
کد خبر: ۷۶۱۲۵۹
عضو کانون نشر فرهنگ اسلامی کاشان:

محتشم کاشانی حق بزرگی به گردن فرهنگ و ادبیات ایران دارد

محتشم کاشانی حق بزرگی به گردن فرهنگ و ادبیات ایران دارد
اصفهان – مدرس زاده با اشاره به اینکه محتشم دوازده بند را بعد از اینکه برادر خود را از دست داد سروده است، گفت: دیوان محتشم کاشانی تسهیل استاد مرحوم فیضی است که حق بزرگی به گردن فرهنگ و ادبیات کاشان و ایران دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، عبدالرضا مدرس زاده پیش از ظهر امروز در ویژه برنامه گرامیداشت شمس الشعرای کاشان کمال الدین محتشم کاشانی که در محل آرامگاه این شاعر آیینی برگزار شد، گفت: دیوان محتشم کاشانی مجموعه‌ای از گونه‌های شعر، قصیده، غزل، رباعی، دوبیتی و ترکیب بند است.

وی افزود: علاوه براین، مجموعه‌ای از موضوعات عشق و ماده تاریخ و شعر‌های مدحی و درباری تا شعر در مدح و منزلت حضرت امام رضا(ع) و شعر‌های آیینی که فصل الخطاب آن همین ترکیب بند محتشم کاشانی است شهرت جهانی دارد.

عضو کانون نشر فرهنگ اسلامی کاشان ادامه داد: محتشم در مقام شاعر چیزی کم ندارد و دیوان او را وقتی که به عنوان یک علاقمند به شعر و شعر شناس بررسی می‌کنیم، مجموعه‌ای از گونه‌های شعر، قصیده، غزل، رباعی، دوبیتی و ترکیب بند است.

مدرس زاده با بیان اینکه محتشم به دلیل درد پای شدید به نسبت دیگرشاعران از کاشان خارج نشده است، یادآور شد: در آن مرسوم بود شعر را به دربار می‌بردند، اما در دوره محتشم کاشانی شاهان صفوی اعتقاد به شاعر پروری نداشتند به همین دلیل شاعران به هند می‌رفتند و شعر می‌خوانند و صله دریافت می‌کردند.

به گفته وی در هند به اندازه‌ای به شعر اهمیت می‌دادند که کلیم کاشانی را دو بار در ترازو گذاشتند و به وزن کلیم سکه روپیه به کلیم دادند.

وی ادامه داد: برخی نیز مانند صائب به هند می‌رفتند، اما بعد از مدتی به هر دلیلی بار دیگر برمی گشتند و برخی هم مانند محتشم که نمی‌توانستند بروند اشعار خود می‌فرستادند و در یکی از این مسافرت‌ها که از طریق برادر خود عبدالغنی اشعار خود را به هند می‌فرستاد در بازگشت در دریا غرق می‌شود و محتشم داغدار برادر می‌شود.

مدرس زاده با اشاره به اینکه محتشم دوازده بند را بعد از اینکه برادر خود را از دست می‌دهد سروده است، گفت: دیوان محتشم کاشانی تسهیل استاد مرحوم فیضی است که حق بزرگی به گردن فرهنگ و ادبیات کاشان و ایران دارد.
مدرس زاده ادامه داد: محتشم یک قصیده‌ای دارد ۱۳۹ بیت است که انصافا در نوع خود بی نظیر است، چرا که حتی یک قافیه تکرار ندارد و ترکیب‌های نو، زیبا و به هنگام وسراسر نصیحت و اخلاق است.

وی به لزوم شرح قصیده‌های محتشم کاشانی از سوی شعرا و علما و ادبا تأکید کرد و اظهار داشت: شرح قصیده‌ای محتشم کاشانی از سوی شعرا و علما و ادبا با موتونی مانند دعای مبارک مکارم الاخلاق همخوانی دارد.

به گفته وی کاشان از قرن دوم پایگاه تشییع بوده و یک شهرعادی نبوده بطوریکه حتی در زمینه شعر وحشی از بافق یزد و نظیری از نیشابورو طالب از آمل نزد محتشم را درک می‌کردند.

لازم به ذکر است، ویژه برنامه گرامیداشت شمس الشعرای کاشان کمال الدین محتشم کاشانی همراه با پاسداشت روز شعر و ادبیات آیینی و آیین رونمایی از کتاب عاشورایی «ردپای اشک» به قلم محمود شریفی، شاعر، مداح و ذاکر اهل بیت ع ۹ متخلص به کمیل کاشانی در محل مقبره محتشم کاشانی برگزار شد. /۱۳۰۷/

محمد ملک آبادی
ارسال نظرات