ماجرای ورود ۲۰۰ کیلو TNT به حرم سامرا
سوم بهمن‌ماه سال ۱۳۸۴ تکفیری‌ها با ۲۰۰ کیلو تی ان تی به حرم امامین عسکریین(ع) وارد می‌شوند و گنبد این حرم مطهر را تخریب کردند اما اکنون بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه عراق، در این حرم مطهر ساخته و‌ نصب شده است.
هواشناسی| هشدار کولاک برف و آبگرفتگی در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای از بارش برف و باران طی امروز تا جمعه در ۲۹ استان خبر داد و نسبت به کولاک برف، آبگرفتگی معابر و مه‌آلودگی در این استان‌ها هشدار داد.
اهداف و پیامدهای ترور سپهبد قاسم سلیمانی توسط نظامیان متجاوز آمریکا
با ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط آمریکا، برگی دیگر بر کتاب خباثتها و جنایتهای آمریکایی در رابطه با ایران ورق خورد. اقدامی تروریستی و بدور از هرگونه عرف بین المللی و حتی نظامی که بیانگر اثر ویژه آن شهید سرافراز در منطقه و قدرت منطقه ای چشمگیر ایران است.
روایت شهید بهشتی از اختلافات بازرگان و جریان انقلاب
شهید بهشتی می‌گوید: « من آقایان (مهندس بازرگان، دکتر یزدی) را چهره‌های دوست‌داشتنی و برخوردار از صداقت و خوب می‌دانم، ولی نقطه‌نظرشان را در جهت این انقلاب هم از پیش نمی‌یافتم و روز به روز این نظر قوی‌تر می‌شد، چه در جهت مسائل داخلی انقلاب و چه در مورد مسائل خارجی انقلاب، ما معتقد بودیم انقلاب ایران، یک انقلاب جهانی است، لااقل در جهان اسلام و در دنیای مستضعفین، شاید آقایان چنین دیدی نداشتند، مخصوصا آقای مهندس بازرگان خیلی اینطورها نمی‌اندیشیدند.»
بازخوانی ۴ «شهادت‌ِ جریان‌ساز» در تاریخ انقلاب اسلامی
در تاریخ معاصر شهادت شخصیت‌های شناخته‌شده و گاه گمنامی ثبت شده که اثرگذاری و جریان‌سازی بی‌بدیلی داشته‌اند. شهادت آیت‌الله مصطفی خمینی از جمله این نمونه‌هاست که طوفان انقلاب را سهمگین‌تر کرد. طی سال‌های بعد شهادت شهید بهشتی و یارانش همین اثر را در دهه 60 برجای گذاشت به طوری که رسانه‌های جهان، آن را سرآغاز تحولی عظیم در تاریخ ایران محسوب کردند.
مروری بر راهبرد‌های مبارزاتی شهید نواب صفوی
شهید نواب صفوی یکی از شخصیت‌های مهم مبارزاتی تاریخ معاصر است که اولین راه رسیدن به جامعه آرمانی و مطلوب را اجرای دستورات اسلام معرفی می‌کند. از نظر وی مهم‌ترین راهی که اسلام برای اصلاح جامعه و افراد معرفی کرده امر به معروف و نهی از منکر است. همچنین وی معتقد بود باید از دین اسلام در برابر هجوم دشمنان محافظت کرد.
ماکیاوللی می‌پرسید: بهتر است مردم از حاکم بترسند یا دوستش داشته باشند؟
کمتر نویسنده‌ای به بدنامی نیکولو ماکیاوللی وجود دارد. او را «شیطان» و «آموزگار شر» خوانده‌اند و نامش را مثل نوعی ناسزا یا نفرین، بر روی شریرانه‌ترین طرح‌ها و اقدامات سیاسی نهاده‌اند. اما مگر این سیاست‌مدار کارکشتۀ ایتالیایی چه می‌گفت که اینچنین جنجال‌آفرین شده بود؟ خودش جایی اعلام کرده است که من به جای خیال‌اندیشی، فقط از واقعیت‌ها حرف می‌زنم و واقعیت این است که سیاست‌مدار گاهی مجاز است دروغ بگوید، بی‌رحم باشد، یا زیر قولش بزند. بااین‌حال این دعوا هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.
حجت‌الاسلام عبدالله خواجوی و حضور در فرقه جدایی طلب پیشه‌وری
جنگ جهانی دوم در اردیبهشت سال 1324 با سقوط برلین توسط ارتش سرخ به پایان رسید. شوروی که وعده کرده بود حداکثر تا شش ماه پس از پایان جنگ، ارتش سرخ را از ایران خارج سازد، در انجام آن تعلل می‌کرد. در شهریور همان سال فرقه دموکرات آذربایجان توسط سید جعفر پیشه‌وری و با اشاره استالین و با حمایت ارتش سرخ تشکیل گردید. اعضای کمیته ایالتی حزب توده در آذربایجان نیز به فرقه دموکرات گرویدند.
اندیشه و سیره شهید نواب صفوی و فدائیان اسلام
کتاب «فدایی اسلام» منتشر شد
به مناسبت سالروز شهادت سیدمجتبی نواب صفوی، کتاب فدایی اسلام با موضوع اندیشه و سیره شهید نواب صفوی و فدائیان اسلام به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین